Az Origo és mellette több sajtóorgánum is beszámolt az alábbi nagykanizsai ipari kémkedéses esetről:
A férfi ténykedése a lap szerint a vállalat belső védelmi rendszerének köszönhetően tűnt fel.
hirdetésAz MTI érdeklődésére a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata csütörtökön megerősítette az értesülést azzal, hogy a cég feljelentésére üzleti titok megsértésének megalapozott gyanúja miatt indítottak eljárást egy 58 éves férfi ellen.
A rendőrségi tájékoztatás szerint egy nagykanizsai multinacionális vállalat vagyonvédelmi igazgatója tett feljelentést augusztus 29-én a cégük egyik alkalmazottja ellen. A nyomozók az 58 éves férfit gyanúsítottként hallgatták ki, a rendőrség a nyomozás érdekeire tekintettel további információt nem kívánt közölni.
Az MTI tudomása szerint az eset a General Electric (GE) nagykanizsai fényforrásgyárában történt, ahol a meggyanúsított alkalmazott egy magyar közvetítőn keresztül kapott kelet-európai megbízásból töltött le információkat a számítógépes rendszerből.
A GE az MTI megkeresésére rövid közleményt küldött, amelyben az áll, hogy a nagykanizsai fényforrásgyárba érkezett névtelen bejelentés alapján rendkívüli biztonsági auditot végeztek a cégnél. Ennek során egy munkavállalóval szemben felmerült a gyanú, hogy "üzleti célokkal nem magyarázható adatmásolást végzett", ezért a vállalat rendőrségi feljelentést tett.
Az eset (legalábbis amennyire a hírekből kiolvasható) "átlagos ipari kémkedésnek" tűnik, van külső megbízó, egy nem túl lojális dolgozó, akinek ráadásul hozzáférése is van a bizalmas üzleti információkhoz (erről már korábban is értekeztünk, hogy a munkaadók menniyre nincsenek tisztában a munkávallók által jelentett veszélynek), illetve van egy audit / és vagy biztonsági rendszer, ami jelzi a hibát.
"A magyar cégek 86 százaléka továbbra sem tart attól, hogy munkatársaik visszaélést követnek el az informatikai rendszereken keresztül. "
A munkáltató döntése a rendkívüli felmondással kapcsolatban teljesen racionális és jogilag igazolható, várjuk a további fejleményeket. Mivel a GE feljelentette a volt alkalmazottját, ez nyilvánvalóan büntetőeljárást és pert fog jelenteni az új Btk.418. szakaszának értelmében:
Üzleti titok megsértése
418. § Aki jogtalan előnyszerzés végett, vagy másnak vagyoni hátrányt okozva üzleti titkot jogosulatlanul megszerez, felhasznál, más személy részére hozzáférhetővé tesz vagy nyilvánosságra hoz, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Forrás: www.origo.hu
Ezt olvasta már? Ez is érdekes: Legálisan dolgozó ipari kémek